2014. január 28., kedd

Merthogy itt nem csak szórakozás van ám....

Már úgy másfél hónappal ezelőtt, a zord, 25 fokos budapesti irodában felmerült az ötlet, hogy az oktatáson kívül belekezdünk majd két hosszabb távú programba is az itt tartózkodásunk során.
Az egyiknél a koncepció az árvaház gyerekei számára egy olyan projekt beindítása, amivel mindennapos elfoglaltságot kapnak, felelősséget vállalnak, ha jól csinálják, pénzt is  teremthetnek belőle,miközben állatokkal foglalkoznak. Ez jelen körülmények között egy tyúkudvar létrehozását jelenti, 10 tojóval az induláskor. Most ott tartunk, hogy a hely kijelölésre került, a tervek készen állnak. Egyezkedünk egy belga úriemberrel is, aki nagyüzemi csirketartással foglalkozik itt, Kinshasában. Ő eddig ketreceket ajánlott fel, amiknek most várjuk a pontos méreteit, hogy megkezdhessük az ól építését. Reméljük, hogy meg tudunk állapodni a kezdőállomány és némi táp biztosításában is a részéről és mielőbb megkezdhetjük az érdemi munkát!

A másik tervünk egy csemetekert létrehozása, hasznos fafajok nevelésére. Az eredeti elgondolás szerint mintegy 500-1000 db magot ültetnénk el és a megfelelő méretet elért csemetéket szétosztanánk az iskolásoknak. Elsősorban moringát és egyes gyümölcsfa fajokat. A moringát sok tudományos és egyéb fórumon emlegetik úgy, mint az afrikai élelmezési probléma egy esetleges megoldását. A fa minden része, a gyökerétől a magjáig hasznosítható, gyógyhatású és rendkívül gazdag vitaminokban, fehérjében és egyéb ásványi anyagokban, amik a helyiek mindennapos étrendjéből általában hiányoznak. Például a levelének őrleményét az ételbe keverve megelőzhető az egyoldalú táplálkozás kiváltotta számos negatív hatás. 

Tervünk megvalósítása azonban nem bizonyul itt olyan könnyű vállalkozásnak, mint aminek az hangozhat. Jelenleg minden lehető szálat megmozgatva magokra vadászunk, de eddig nem sok sikerrel jártunk. Voltunk például egy minisztériumnál, ami a környezettel és egyéb velejárókkal hivatott foglalkozni. Ott némi protokolláris mosolygást, bürökratikus útvesztőt követően azt a biztató választ kaptuk, hogy 250 USD kifizetése ellenében a ‘Miniszter Úr’ máris hajlandó lesz foglalkozni az ügyünkkel és valószínűleg annyi magot kaphatunk, amennyit csak akarunk. Távozásunk előtt a kisujján feltűnően nagy pecsétgyűrűt viselő ügyintézőnk a klimatizált irodájában még hozzáfűzte, hogy esetleg írhatunk egy kérelmet, személyes találkozót kérve a ‘Miniszter Úrtól’, hogy audiencia jelleggel megszánó jóságában bizakodva előadhassuk neki terveinket és igényeinket. Az ilyen sikertelen próbálkozások nem szegik azonban vadászkedvünket, már sikerült is találnunk egy, a városban működő moringatermesztő szervezetet nevekkel és telefonszámokkal. Reméljük ezúttal árajánlatok helyett zsákmánnyal gazdagodunk majd!

2014. január 2., csütörtök

Kongói támogatók


Ha az ember Kongóba kimegy az utcára és megfigyeli, hogy milyen autók róják az utakat, nagyon leegyszerűsítve, vagy a legújabb BMW-t, Mercedes-t és Porschékat látja az úton, vagy a maga után hosszú benzincsíkot húzó, majd széteső autókat.

Mire akarok kilyukadni ezzel? Hogy Kongóban nagyon nagy a különbség a társadalmi rétegek között és valaki vagy nagyon gazdag, mert jó helyen volt jó helyen, sikerült egy falatot kiharapnia az ország természeti gazdagságából, esetleg megvalósította a már-már közhellyé fajuló, Afrika a lehetőségek földje szállóigét.
Ez nekünk, önkénteseknek és persze az Alapítványnak is azt eredményezi, hogy nem kell minden egyes adományért Magyarországra rohanni illetve nem is szabad, mert sok minden helyben is megoldható, vagy csak helyben, mert például hiába ajánlja fel az egyik otthoni cement gyár, hogy ad 300 zsák cementet, többe kerülne az útiköltség, mint a cement értéke.
Ezért is mentünk el a CILU nevezhető cementgyárhoz, az Afrikáért Alapítvány kisebb delegációja, Eszter, Sampard és én, ahol egy levelet adtunk át a cég egyik vezetőjének, 300 zsák cement igényléséről.
Még „otthon” volt egy eligazítás, hogy pontosan mire is figyeljünk oda, ha Afrikában tárgyalni akarunk és azt akarjuk, hogy komolyan is vegyenek minket.
Az egyik legfontosabb, hogy mindenképpen ki kell öltöznünk, hiába van 35 fok, hosszú gatya és ing kötelező, ha nagyon fontos emberrel találkozol, akkor nincs menekvés, muszáj az öltöny. Igazából ennek is megvan pozitív oldala, mert ilyen rohamtempóba nem lehet fogyni, mint az alatt a 4 óra alatt amíg te abban a göncben vagy.
Merthogy Kongóban minden tárgyalás személyesen történik, ha valamit meg akarsz beszélni, el akarsz intézni, akkor muszáj személyesen megjelenni.
A másik, amit megtanultunk, hogy mindig többet kell kérni, mint amennyire szükségünk van, mert úgyis alkudozni fognak. Sajnos, eddig még nem érkezett válasz a levelünkre, pedig négyszer megjelentünk személyesen, ezért úgy döntöttünk, hogy a legutolsó „gyertek vissza holnap”- után adunk nekik még pár napot, hogy biztosan legyen már válasz.
Szerencsére a másik nagyobb céggel folytatott tárgyalás már rövidebb és gyümölcsözőbb volt.
A Vodacom Foundation-t kerestük meg, ami mint a vezetőjével folytatott beszélgetés során kiderült, hogy ez a szervezet költ a legtöbb pénzt Kongóban adományokra. Ráadásul, az Afrikáért Alapítványnak már van velük kapcsolata, hiszen az iskolába ők biztosították az iskolapadokat. Amikor az Alapítványunk felől kérdeztek, mondtuk, hogy már javában folyik az iskolánk második épületének az építkezése és szinte még be sem fejeztük  mondatot, már biztosítva lettünk afelől, hogy 100 padot, egyenként 100 dollár értékben az Alapítvány rendelkezésére bocsát a Vodacom, ami Afrikában a Vodafone megfelelője.
Reméljük a jövőben is még sok hasonló támogatót sikerült találunk itt Kongóban, akik a gazdagságukat visszafektetik a saját országuk fejlődésébe.

Toma

A Karácsony

Személy szerint eléggé féltem a Karácsonytól, lévén eddig egyetlen ünnepet sem töltöttem távol a családomtól és attól tartottam, hogy 24-én, és 25-én Honvágy úr érkezik majd vendégségbe, hívatlanul. Aztán végül minden nagyon jól alakult.

Itt a 24. nem ünnep, inkább készülődnek az emberek a másnapra. Ennek megfelelően a délelőtt az árvaházban is készülődéssel, kertészkedéssel és díszítéssel telt. Délután pedig minden önkéntes elvonult ajándékot venni annak, akit előző este Fortuna rendelt neki, a szokásos névhúzós módszer keretein belül. Késő délután mindenkinek szerencsésen sikerült beszélnie az otthoniakkal. Végül 8 órakor kezdődött a mi kis ünnepünk, amelyre az időjárás is elküldte jókívánságait 35 fokos meleg és viszonylag rövid, ám annál intenzívebb trópusi zivatar formájában. A rögtönzött, rendkívül kreatív karácsonyfánk alatt a sláger ajándék az ananász volt, amellyel sem ízben, sem árban nem kelhet versenyre az otthoni.  


Karácsony napján pedig az árvaházba voltunk hivatalosak, ahol beszélgetés, játékok, majd ünnepi vacsora volt a menetrend. Minden gyereknek igyekeztünk személyre szabott ajándékot (össze)készíteni. Cserébe csak néhány éneket kértünk. Megható volt, ahogy a gyerekek a Csendes éj francia verzióját, majd Oláh Ibolya Magyarország című már-már klasszikusát énekelték, az egyik előző csoportnak is jár a hála érte ezúton is. Ezután a lányok még haza kísértek minket, amelyért otthonról hozott bejgli formájában manifesztálódott a köszönet.

Végül, 26-án különleges vendéget köszönthettünk Csonka Gábor, azaz Vandorboy személyében. A több órán át tartó sztorizást és beszélgetést követően a gyerekek azért nem úszták meg az aznapi magyar órát.

Ábrahám